unesco-capoeira

UNESCO 26.11.2014 tarihinde yaptığı açıklama ile Capoeira’nın Dünya Kültürel Mirası listesine alındığı açıkladı. Peki Unesco Dünya kültürel mirası nedir ? Capoeira’ya ne gibi faydalarını olacak? Ülkemizde Capoeira gelişime nasıl katkı sağlayacak ?

 

Unesco Dünya Kültürel Mirası Nedir?

İnsanoğlu tarih sahnesine çıktığından bu yana yaşadığı alanları değerli kılmış ve kültürünü gelecek nesillere taşıyacak şaheserler bırakmıştır. Tüm insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen değerleri ortak bir geçmiş olarak benimsemek, tanıtmak ve gelecek nesillere bu mirası aktarmak için UNESCO 1972 yılında Paris’te toplanan 16. Genel Konferansında “Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunması’na dair sözleşmeyi kabul etmiştir. Türkiye, bu sözleşmeyi 23 Mayıs 1982 tarihinde onaylamıştır.

Dünya Mirası Listesi, UNESCO’ya bağlı Dünya Mirasları Komitesi tarafından belirlenen ve bulundukları ülkenin devleti tarafından korunması garanti edilen, tüm dünya için önemli bir değer taşıdığı kabul edilen doğal ve kültürel varlıkların yer aldığı bir listedir. Tüm insanlığın ortak geçmişini oluşturan değerlerin korunmasında uluslararası işbirliğini mümkün kılmayı amaçlayan UNESCO, kültürel ve doğal kriterleri ile özgün olan varlıkları değerlendirmektedir.

2011 yılı sonu itibariyle Dünya genelinde Dünya Miras Listesine kayıtlı 936 kültürel ya da doğal varlık bulunmaktadır. Bunların 725 tanesi kültürel, 183 tanesi doğal,28 tanesi ise karma (kültürel/doğal) valıktır.

Unesco ve Capoeira

Brezilya Dans, Müzik, Akrobasi, Savunma ve Saldırı sanatı olan Capoeira Brezilya’nın kölelik döneminden kalan bir çok tiyatral ve kültürel özellikleri de bünyesinde barındırmaktadır. Mestre’ler ve eğitmenler aracılığı ile Düyna’nın 160 ülkesinde yapılır hale gelen Capoeira’nın Kültürel bir aktivide olarak Unesco tarafından desteklenmesi bu işe gönül verenler için büyük bir atılımdır. Brezilya’nın en önemli kültürel kimliklerinden biri olan Capoeira artık Brezilya hükümeti tarafından UNESCO sözleşmesi gereğince korunacaktır.

Dünya’da ve ülkemizde ne gibi faydaları olacak? 

Dünya kültürel miraslarının diğer ülkelerde de sergilenmesi ve yaşatılması için yapılan çalışmalar elbette resmi anlamda daha kolay hale gelecektir. Ülkemizde federasyonu bulunmayan Capoeira hayatını zorlu şartlar altına devam ettirmektedir. Özellikle Capoeira etkinliklerine sponsor bulma konusunda, çalışma alanları bulunmasında ve üniversiteler tarafından desteklenmesinde UNESCO’nun büyük katkısının olacağı kanısındayım.

 

Grupo Capoeira Brasil İzmir Temsilcisi

Instrutor Graduado Dobrao

Hakan Karaağaç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.