Capoeira dövüş sanatının diğer dövüş sanatlarından ayrıldığı nokta hareketlerin müzik ve dansla kamufle ediliyor olmasıdır.Bir Capoiera orkestrasında 8 enstrüman bulunur.(Çalınan ritme göre değişiklik gösterebilir).3 Berimbau, 2 pandeiro, atabaque, agogo ve reco-reco.

Berimbau: Capoeira Orkestrasının temel çalgısı Berimbau’dur. Genellikle briba, bambu gibi esnek ağaçlardan yapılır. Araba lastiklerinden çıkartılan çelik tel yardımıyla yay haline getirilir ve Cabassa(su kabağı) alttan yaklaşık 15cm yukarıya bağlanır.Berimbau Cabassa büyüklüklerine göre üçe ayrılır: Küçük=Viola, orta=Medio, büyük=Gunga.

Atabaque: Günümüz perküsyonlarının elleyapılmış eski versiyonlarıdır.Sesleri perküsyonlara göre biraz farklıdır. Küçükten büyüğe doğru, Le, Rum-Pi ve Rum olarak isimlendirilir.

Pandeiro: Türk müziğinde “Zilli Def” olarak bildiğimiz Pandeiro, capoeira orkestrasında önemli bir yere sahiptir. Öyle ki sadece berimbau ve pandeiro ile jogo yapılabilinir.

Agogo: Agogo, biri diğerinden büyük ve birbirine birleştirilmiş, koni biçiminde iki çandan oluşan ve latin müziğinin genelinde kullanılan bir ritim aletidir. Bir metal çubuk yardımıyla çalınır. Günümüzde mikadan yapılan ve tahta çubukla çalınan versiyonları daha çok kullanılmaktadır. Capoeira orkestrasında atabaque’ye eşlik eder.

Recoreco: Neredeyse Agogô kadar yeni bir Capoeira eklentisi olan Reco-Reco, bambu veya şeker kamışının kesilerek oluşturulan bir bölümüyle yapılır. Bir ağaç parçasının düzgünce kesilerek şekillendirmesiyle de oluşturulabilir. Reco-Reco’nun yüzeyi pürüzlüdür ve bu yüzeye sürtülen metal veya ahşap çubuk sayesinde keskin ama kesik bir ses elde edilir. Genelde sokak roda’larında, çitlere veya plastik şişelere sürtülerek çıkarılan Reco-Reco müziği, Reco-Reco’nun gelişmiş müzik dükkanlarında satılmasıyla da herkesin ulaşabileceği bir biçime bürünmüştür. Reco-Reco, roda’larda pek görülmeyen, ama görüldüğünde de yabancı karşılanmayan bir müzik enstrümanıdır.

Bir Yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.