[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” margin_top=”” margin_bottom=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”2_3″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_text]

Capoeira Nedir?

[fusion_imageframe image_id=”1673″ style_type=”bottomshadow” stylecolor=”” hover_type=”zoomin” bordersize=”” bordercolor=”” borderradius=”” align=”left” lightbox=”no” gallery_id=”” lightbox_image=”” alt=”” link=”” linktarget=”_self” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]http://www.capoeira-izmir.com/wp-content/uploads/2013/04/capoeira-tarihi.jpg[/fusion_imageframe]Capoeira(okunuşu Ka-pu-eyra), savunma, akrobasi, dans, müzik ve şarkıların birleşimi olan Brezilya kökenli bir dövüş sanatıdır. İlk çıkışı hakkında tarihçiler arasında anlaşmazlık devam etse de Afrikalı kölelerin bu sanat formunun gelişiminde önemli yeri olduğu kesindir. Köleler dövüş hareketlerini çalıştıklarını gizlemek için müzik, dans ve akrobasi öğelerini ekleyip Capoeira’yı geliştirmişlerdir.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”2_3″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_text]

Capoeira Oyunu (Jogo De Capoeira)

Bir çok dövüş sanatında, karşılaşma, maç,dövüş yaparken Capoeirista’lar (Capoeira yapanlar) oyun oynar. Bu oyun diğer Capoeiristalar tarafından oluşturulan “Roda” denilen çemberin içerisinde oynanır. Oyuncular genellikle rakibine üstünlük kurmaya ve ona tuzaklar kurarak kandırmaya çalışırlar. Capoeira oyunu aynı zamanda oyuncular arasındaki diyaloğa benzetilir. Günlük diyaloglarda olduğu gibi her iki tarafın tepkileri konuşmanın sertleşmesini, yumuşamasını, duygusallaşmasını veya sıradanlaşmasına sebep olabilir. Sataşmalar, takılmalar, şakalar olduğu gibi öğrenilen ve öğretilen dersler de vardır.

 

[/fusion_text][fusion_text]

Capoeira’nın Bileşenleri: Savuma Sanatı, Akrobasi, Dans, Müzik ve Şarkı

Capoeira’nın bileşenlerinden bir veya birkaçını çıkardığınızda farklı sanatlara ve sporlara benzediğini görebilirsiniz. Ancak Capoeira bunların tümü ve mükemmel harmonisidir.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”2_3″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_text]

Savunma Sanatı:

[fusion_imageframe image_id=”1662″ style_type=”dropshadow” stylecolor=”” hover_type=”zoomin” bordersize=”” bordercolor=”” borderradius=”” align=”right” lightbox=”no” gallery_id=”” lightbox_image=”” alt=”” link=”” linktarget=”_self” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]http://www.capoeira-izmir.com/wp-content/uploads/2017/09/capoeira-izmir-axe-da-vida-slide4-dovus-sanati-300×164.jpg[/fusion_imageframe]Capoeira kendine özgü savunma sanatı formlarına sahip olmakla birlikte ağırlıklı olarak tekmeler ve eskivlere(kaçışlara) dayalı bir dövüş sanatı formudur. Aynı zamanda özgür bir yapısı olduğu için bir çok dövüş sanatının teknikleri benzer uygulamalarla Capoeira’ya adapte olmuştur.
Dövüş müsabakaları sadece uzun süredir Capoeira yapan profesyoneller tarafından yapılır çünkü teknikleri tehlikedir. Capoeiristaların kendi arasındaki turnuvalarının yanısıra, Mixed Martial Arts – MMA(Karışık Dövüş Sanatları), Ultimate Fighting Championsip – UFC (Üst düzey Dövüş Şampiyonası) gibi müsabakalarda bir çok Capoeirista’nın boy gösterdiğini hatta ana stili Capoeira olmayan birçok dövüşçünün Capoeira’nın güçlü tekmelerini ve tahmin edilemez ataklarını öğrenmek için Capoeira çalıştığını görebilirsiniz.

[/fusion_text][fusion_text]

Akrobasi:

[fusion_imageframe image_id=”1590″ style_type=”dropshadow” stylecolor=”” hover_type=”zoomin” bordersize=”” bordercolor=”” borderradius=”” align=”left” lightbox=”no” gallery_id=”” lightbox_image=”” alt=”” link=”” linktarget=”_self” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]http://www.capoeira-izmir.com/wp-content/uploads/2010/12/capoeira-kursulari6-980×360-e1505597059550-300×173.jpg[/fusion_imageframe]Capoeira oyunu içerisinde akrobasi hareketleri bir “kendini ifade etme” biçimidir. Capoeirista yaptığı akrobasi hareketleri ile rakibine çevikliğini ve vücut kontrolünü göstererek psikolojik baskı kurmaya çalışır.

Capoeira’da akrobasiler ikiye ayrılır:

Hava akrobasileri: Jimnastikçilerde gördüğünüz, geri, ön, yan taklalar, burgulu taklalar Capoeira’ya özgü formları ile Roda içerisinde yapılır. Ayrıca bir çok tekme akrobatik hareketlerle süslenir.
Yer akrobasileri: Break dansa ilham olmuş Capoeira’nın yer hareketleri el üzerinde ağırlık transferleri ve dengelerle estetik görünüme odaklanır.
Capoeira oyunu içerisindeki akrobasiler gösteriş amaçlı değildir. Oyunun akışına ve rakibin hareketlerine göre oyun içerisindeki harmoniye göre yapılır.

[/fusion_text][fusion_text]

Dans:

[fusion_imageframe image_id=”1738″ style_type=”dropshadow” stylecolor=”” hover_type=”zoomin” bordersize=”” bordercolor=”” borderradius=”” align=”left” lightbox=”no” gallery_id=”” lightbox_image=”” alt=”” link=”” linktarget=”_self” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]http://www.capoeira-izmir.com/wp-content/uploads/2010/12/capoeira-dans-300×300.jpg[/fusion_imageframe]Capoeira oyunlarında kareografi kullanılmaz, tamamen doğaçlamadır. İki oyuncunun harmoniyi yakalayabilmek için müziğin ritmine göre hareket ederler. Tüm dövüş ve akrobasi teknikleri bu ritme uygun olarak yapılır. Bu da Capoeira’yı dövüşçülerin dansı yapar. Müziğin temposu ve çalan ritim oyunun stilini belirler.

Capoeira olmasa da onunla özdeşlemiş dans stilleri Capoeiristalar tarafından yaygın olarak çalışılır. Bu stillerden en yaygınları (Brezilya Karnavallarından da bildiğimiz)Samba, Maculele ve Puaxa De Rede’dir. Bu danslar Capoeira antrenmanlarının bir parçası olarak derslerde öğretilirler.

[/fusion_text][fusion_text]

Müzik:

Capoeira oyunlarında genellikle 8(oyun stiline ve gruplara göre değişir) enstrumandan oluşan canlı müzik ekibi ve rodayı oluşturan Capoeiristaların eşlik etmesi ile canlı müzik yapılır. Capoeirista sadece savunma-saldırı, akrobasi ve dans öğrenmekle kalmayıp aynı zamanda enstruman çalmayı ve şarkı söylemeyi de öğrenir.

Capoeira müziği kısmen basit ritimlerden oluştuğu ve esntrumanları çalmak zor olmadığı için genellikle herkes tarafından kolayca öğrenilebilir.
bkz: Capoeira’da kullanılan enstrumanları.

[/fusion_text][fusion_imageframe image_id=”1740″ style_type=”dropshadow” stylecolor=”” hover_type=”zoomin” bordersize=”” bordercolor=”” borderradius=”” align=”center” lightbox=”no” gallery_id=”” lightbox_image=”” alt=”” link=”” linktarget=”_self” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]http://www.capoeira-izmir.com/wp-content/uploads/2010/12/capoeira-muzigi-berimbau-e1505597742241.jpg[/fusion_imageframe][/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_2″ layout=”1_2″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_text]

Müzik:

Capoeira oyunlarında genellikle 8(oyun stiline ve gruplara göre değişir) enstrumandan oluşan canlı müzik ekibi ve rodayı oluşturan Capoeiristaların eşlik etmesi ile canlı müzik yapılır. Capoeirista sadece savunma-saldırı, akrobasi ve dans öğrenmekle kalmayıp aynı zamanda enstruman çalmayı ve şarkı söylemeyi de öğrenir.

Capoeira müziği kısmen basit ritimlerden oluştuğu ve esntrumanları çalmak zor olmadığı için genellikle herkes tarafından kolayca öğrenilebilir.
bkz: Capoeira’da kullanılan enstrumanları.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_2″ layout=”1_2″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_text]

Şarkılar:

Capoeira şarkılar Brezilya Portekizcesi dilindedir. Şarkılar, oyun akışına göre söylenir. Bazen şarkı söyleyenin başından geçen bir hikaye, bazen oyun içindeki bir olay, bazen de ünlü bir ustanın hikayesi anlatılır. Eski Capoeira şarkıları, yazarı belli olmayan ve kölelik döneminde yaşanan zorlukları anlatan şarkılardır.

Capoeiristalar profesyonelleştiklerinde Portekizce diline hakim olup kendi şarkılarını yazmaya başlarlar.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” hover_type=”none” link=”” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” border_size=”0″ border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding=”” dimension_margin=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”no”][fusion_text]

Görsellik bin kelimeye yeğdir.

Eğer bir resim bin kelime ile ifade ediliyorsa bir Capoeira oyunu bin makale demektir. Capoeira’nın ne olduğunu anlamanız için iki ana Capoeira stilinde videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

[/fusion_text][fusion_title margin_top=”” margin_bottom=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” size=”3″ content_align=”center” style_type=”none” sep_color=””]

Capoeira Regional

[/fusion_title][fusion_separator style_type=”none” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” sep_color=”” top_margin=”15px” bottom_margin=”15px” border_size=”0″ icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” /][fusion_youtube id=”hS38bKr6vYE” alignment=”center” width=”” height=”” autoplay=”false” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” /][fusion_separator style_type=”none” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” sep_color=”” top_margin=”15px” bottom_margin=”15px” border_size=”0″ icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” /][fusion_title margin_top=”” margin_bottom=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” size=”3″ content_align=”center” style_type=”none” sep_color=””]

Capoeira Angola

[/fusion_title][fusion_separator style_type=”none” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” sep_color=”” top_margin=”15px” bottom_margin=”15px” border_size=”0″ icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” /][fusion_youtube id=”ReZCYKdTVzk” alignment=”center” width=”” height=”” autoplay=”false” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” /][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Bir Yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.