cordaos

 

Kusaklar ögrencinin yetenegi, formu, çevikligi, gelisimi ve oyun anlayisinin düzeyine göre siralanir.

cord_wit Cruda veya Beyaz Kusak:Baslangiç düzeyi- 1 yila kadar egitimÖgrenciler capoeira ögrenmeye baslar. Corda Cruda ya da “Saf Kusak,” ögrencilerin tecrübesiz görülmesinden ziyade, güçlü bir büyüme potansiyeline sahip görüldügünü belirtir.
cord_witgeel Sari-Beyaz Kusak:Orta düzey- 1 ila 2 yil arasi egitim

Geçis dönemi kusagi.

cord_geel Sari Kusak:Orta düzey- 1 ila 3 yil arasi egitim

Ögrenciler capoeira oyununu anlamaya baslar. Tekmeler, yer hareketleri ve müzik hakkinda temel bilgilere sahiptirler. Birçok sarkinin nakaratini bilir ve bazi enstrümanlari çalabilirler.

cord_witoranje Turuncu-Beyaz Kusak:Orta/Ileri düzey- 2 ila 4 yil arasi egitim

Geçis dönemi kusagi.

cord_oranje Turuncu Kusak: Orta/Ileri düzey- 2 ila 5 yil arasi egitim

Ögrenciler, capoeira oyunu hakkinda daha derin bir anlayisa erismistir. Artik degisik tekmeler ve akrobatik hareketler kullanmaya baslarlar. Bu düzeyde ayrica rodada solo sarki söyleyebilirler ve birçok farkli enstrüman çalabilirler.

cord_blauwrood Mavi-Kirmizi Kusak:Monitor- Ileri düzey- 3 ila 6 yil arasi egitim

Ögrenciler “Monitor” unvanini kazanirlar. Artik egitime farkli bir pencereden bakmaya baslarlar çünkü egitmenligi de ögrenmeye baslamislardir, hatta kendi egitmenlerinin gözetiminde ögrenci yetistirmeye bile baslayabilirler. Daha düsük düzeydeki ögrencileri yönlendirirler. Capoeirista olarak, genis bir yelpazede tekmeleri ve akrobasiyi bilirler, sarki repertuarlari genistir ve her enstrümani çalabilirler.

cord_blauw Mavi Kusak:Formado/Graduado veya Instrutor

Ögrenciler “Formado” veya “Graduado” unvanini kazanirlar, ki bu “yetismis” ya da “mezun” anlamina gelir. Bu aslinda yeni bir baslangiç, bir anlamda yeni bir Corda Crudadir, çünkü bu düzeydeki ögrencilerin çalismalari artik çogunlukla egitmen olma yönündedir. Bilgilerini diger ögrencilerle paylasmalari, hatta kendi siniflarini olusturmalari tesvik edilir. Kendi sinifini baslatan bir Formado, artik “Instrutor” olur.

cord_groen Yesil Kusak:Instrutor

Capoeiristalar, egitmenlik yetenegi dahil, kendilerini gelistirmeye devam etmektedirler. Rodada ve sinifta ögretirken oldukça güçlüdürler. Güçleri, oyunlarina kattiklari “Malicia” yeteneginden, yani  kurnazliktan gelir. Malicia, capoeiristalarin rakiplerini kandirma ve sasirtma yetenekleridir.

cord_paars Mor Kusak:Professor

Bu düzeye erisebilmek için capoeiristalar, iyi dövüs ustalari olmanin yaninda iyi egitmenler olarak da kendilerini kanitlamis olmalidirlar. Artik yüksek bir mertebeye erismis ve hayatlarini capoeiranin bir parçasi olmaya vermis olduklarindan, Professorlar büyük saygi görür. Rodada ögrendikleri numaralari özel hayatlarindaki mücadelelere de yansitarak, malicia yeteneklerini gelistirmeye devam ederler.

cord_bruin Kahverengi Kusak:Contra-Mestre

“Formando” (Yetistiren) da denilir. Contra-Mestreler sadece kendi gruplarinda degil, capoeira dünyasinda özel bir yere sahiptirler. Gruptaki Mestrenin sag koludurlar ve bu düzeydeyken bile, en az bir Mestre kadar sayginlik ve intibaha sahiptirler. Ögrendikleri tüm teknikleri birlestirerek, rodada atesli ve insafsiz bir oyun yaratabilirler.

cord_zwart Siyah Kusak:Mestre/Formado

Grup Capoeira Brasilde siyah kemer son seviyedir. Capoeiristalar bu seviyeye ulastiklarinda formado olarak adlandirilirlar. 5 6 senelik geçis döneminden sonra Mestre olarak adlandirilirlar. Bu capoeiristalar için doruk noktasidir. Mestreler yeteneklerinden dolayi efsanevidirler. Mestreler tüm gruplarda ve grup aktivitelerinde en üst basamagi olustururlar.