Kendisi, Angola stilinin babası sayılır. Salvador, Bahia, Brezilya’da doğmuştur. Gerçek adı Vicente Ferreira Pastinha’dır. Capoeira’yla tanışması 8 yaşındayken, Benedito adlı Afrikalı bir capoeirista sayesinde olmuştur. Hikayeye göre mahalleden bir çocuk, küçük Pastinha’yı sürekli dövmekteydi. Bir gün bu sahneye tanık olan Benedito, Pastinha’ya bir şeyler öğretmek üzere onu evine çağırdı. Pastinha o çocukla bir sonraki karşılaşmasında çocuğu öyle hızlı yendi ki, o çocuk sonradan onun müridi oldu. Pastinha, 3 yıl daha Benedito’yla çalıştı.

1941’de, eski öğrencilerinden Aberre’nin davetiyle Pastinha, ladeiro do Gengibirra‘daki pazar rodasına katıldı. Zamanın en iyi mestreleri oradaydı. O gün Mestre Amorzinho, Pastinha’dan, Capoeira Angola stiline sahip çıkmasını istedi. Böylece 1942’de Pastinha, ilk Angola okulu olan Centro Esportivo de Capoeira Angola‘yı kurdu. Öğrencileri siyah pantolon ve sarı tişört giyiyordu; bu renkler, Pastinha’nın favori futbol takımı olan Ypiranga Clube‘nin renkleriydi.

Mestre Pastinha’nın tüm yaşamı maddi zorluklarla geçti. Hayatta kalabilmek için ayakkabı boyacılığından güvenlik görevlisine kadar pek çok iş yaptı. Tek gerçek amacı ise en sevdiği işi yapmak, bir Angoleiro (Angola oyuncusu) olmaktı.

Bir zaman sonra Pastinha’nın akademisi de sıkıntıya düştü. O sırada mestre artık yaşlı, hasta ve nerdeyse tamamen kör bir adamdı. Devlet, eskiyen akademi binasını restore etme bahanesiyle Pastinha ve öğrencilerinin geçici bir süreliğine taşınmasını istedi, ancak bir daha geri dönemediler. Çünkü akademi binası, devlet tarafından bir eğlence merkezine dönüştürülmüştü. Hayatının son zamanlarını bir barınakta terk edilmiş olarak geçiren Pastinha, gördüğü muameleden dolayı buruk bir şekilde öldü. Yaşadığı tüm zorluklara rağmen, hayatını bir capoeirista olarak geçirmiş olmaktan asla pişmanlık duymamıştır.

Tüm hayatını Capoeira Angola’ya adayan mestre, son rodasını 12 Nisan 1981 tarihinde oynadı ve aynı yıl, 92 yaşında hayata gözlerini yumdu. Onun en büyük iki öğrencisi, Joao Grande ve Joao Pequeno, günümüzde onun anısını yaşatmaktadırlar.

“Pastinha, oyunu çevikliği, hızı ve zekasıyla karakterize eden müthiş bir capoeiristaydı. (…) Öğrencilerinin, saf Capoeira Angola’nın pratiğini, felsefesini ve geleneğini bilmesini isterdi. Dediği gibi: ‘Ben gerçek Capoeira Angola’yı çalışıyorum ve okulumda insanlar adil ve içten olmayı öğreniyorlar. Angola yasası işte budur. Ben bunu büyükbabamdan miras aldım. Bu, sadakatin yasasıdır. Kendi öğrendiğim Capoeira Angola’yı okulumda da değiştirmedim… Öğrencilerim eğitimleri boyunca her şeyi öğreniyorlar. Biliyorlar; bu bir dövüş, bir kurnazlık oyunu. Sakin olmamız gerek. Bu, saldırgan bir dövüş değil. Capoeira bekler. (…) İyi bir capoeirista şarkı söylemeyi, Capoeira oynamayı ve enstrümanları çalmayı bilmelidir.’ ”             -C. Daniel Dawson, Capoeira Angola ve Mestre Joao Grande

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.