Gerçek adı Ubirajara Guimaraes Almaida’dır. Brezilya’nın Salvador şehrinde doğmuştur. 1950lerde Mestre Bimba’nın öğrencisi olmuş, 1960larda ise kendi öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Hayatı boyunca, capoeira sanatını Brezilya dışında tanıtmak için sürekli yolculuk etmiştir.

1966’da, Grupo Folclorico de Bahia adlı capoeira grubunu kurmuştur. Bu grup, Rio de Janeiro’da yaptıkları Vem Camara: Historias de Capoeira adlı gösteriyle genç capoeiristalara ilham kaynağı olmuştur.

Acordeon, 1970lerde üç uluslararası capoeira şampiyonluğu kazanmıştır. 1979’da, Amerika’nın batı sahillerini capoeirayla tanıştırmıştır ve şu anda da, birkaç okulun işbirliğiyle Birleşmiş Capoeira Derneği’ni (United Capoeira Association) yönetmektedir.  Aynı zamanda Berkeley, Kaliforniya’da Capoeira Sanatları Fonu’nu (Capoeira Arts Foundation) kurmuştur. Bu fon, UCA’ya ve Projeto Kirimure’ye (Salvador’un Itapoa mahallesindeki çocuklara adanmış sosyal bir program) sponsorluk etmektedir.

Mestre Acordeon, günümüze dek 9 CD, 3 DVD ve pek çok capoeira kitabı yayımlamıştır. Kitabı Capoeira: A Brazilian Art Form ilk İngilizce capoeira kitabıdır. Mestrenin Batı Sahillerindeki otuz yılı aşkın çalışmaları nedeniyle, 2008 yılında Berkeley Şehir Yönetimi 18 Ekim tarihini Mestre Acordeon Günü ilan etmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.