Bu soru, Capoeira ile henüz tanışmamış kişilerin %95’inin sorduğu bir soru. Sormakta haklılar çünkü internette bu bilgi Türkçe olarak mevcut değil.  Her ne kadar telefonla arayanlara bunu anlatmaya çalışsak da kısıtlı konuşma süresinde çok başarılı olamıyoruz. Bu yüzden bu konuyu açıklığa kavuşturmakta fayda var.

Capoeira’yı herkes akrobasi hareketleri, tekmeler, esneklik ve kondisyon gerektiren bir spor olarak görmektedir.  Bu yanlış değildir. Ancak Capoeira bunlardan ibaret değildir.  Capoeiranın içinde savunma sanatı, dans, müzik, sosyal birliktelik ve paylaşım da vardır. Capoeira bunların tek biri ve birkaçı değildir; Capoeira bunların tümüdür.  Tüm bunları kapsadığı için herkes capoeiradan farklı tatlar alır. Kimi akrobasi hareketlerinden, kimi arkadaşlık ortamından, kimi de dans ve müziğinden haz aldığı için Capoeira yapar.
Capoeira, savunma ve saldırı sanatını, dansı, müziği, akrobasi hareketlerini ve sosyal birlikteliği kapsadığı için her yaştan, kadın-erkek, zayıf-kilolu,  esnek-esnek olmayan, kondisyonlu-kondisyonsuz herkes Capoeira yapabilir. Hatta zihinsel ve bedensel engeli olanlar da Capoeira yapabilir.

[fusion_youtube id=”NMcgCUuUdh8″ alignment=”” width=”” height=”” autoplay=”false” api_params=”&rel=0″ hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=””][/fusion_youtube]

Bu cevap sizi tatmin etmemiş olabilir. O yüzden her birini tek tek açıklamaya çalışalım.

Capoeira ve Yaş

Capoeira’ya başlamak için hiçbir yaş geç değildir. 70-80 yaşlarında Dünyaca ünlü mestreler hala roda’da Capoeira yapmakta ve tecrübeleri sayesinde gençleri alt edebilmektedirler.
Bu soru genellikle 20-45 yaş arası kişilerden çokca gelmektedir. Ve hepsine söylediğimiz cevap aynıdır. “kesinlikle Capoeira yapabilirsiniz.”
Çocuklar ise 8-9 yaşlarında dikkatlerini daha iyi toplayabildikleri için başlangıç yaşı bu yaşlardır diyebiliriz. Tabi daha küçük yaşlarda da başlayabilirler. Bizim bulabildiğimiz en küçük capoeirista 2 yaşında:

[fusion_youtube id=”-JPicFT-T6o” alignment=”” width=”” height=”” autoplay=”false” api_params=”&rel=0″ hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=””][/fusion_youtube]

Kondisyon ve esneklik

Tecrübeli bir eğitmenden Capoeira öğrenmeye başladığınızda ilk dersinizde sizin ne kadar kondisyonunuz olduğunu ve ne kadar esnek olduğunuzu eğitmen bir bakışta anlayacaktır.  Eğitmen, Capoeira’dan beklentilerinize göre size uygun olan antrenman programını belirleyecektir.  Capoeira’ya başlarken kondisyonlu ve esnek olmanız sizin için avantajdır; ancak bunların olmaması capoeira yapmanıza engel değildir! Antrenmanlara düzenli katılıp eğitmenin size verdiği programı uygularsanız kısa zamanda kondisyonunuz ve esnekliğiniz artacaktır. Antrenmanlar, teknikleri öğrenmeniz, kondisyonunuzu ve esnekliğiniz artırmanız için yapılmaktadır.

 

Cinsiyet

Bayanlardan çok gelen bir sorudur. Evet bayanlar da Capoeira yapabilir. Hatta bazıları erkeklerden çok daha iyi yapmaktadır.

[fusion_youtube id=”L2xSOM61Wes” alignment=”” width=”” height=”” autoplay=”false” api_params=”&rel=0″ hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=””][/fusion_youtube]

“Capoeira yapabilir miyim?” sorusunun bize göre en basit cevabı “Evet, herkes Capoeira yapabilir. ”
“Capoeira é para homen, menino mulher, so não aprende quem não quiser.”
(Capoeira erkekler, kadınlar ve çocuklar içindir; onu öğrenmeyenler sadece istemeyenlerdir)
Mestre pashtinha (Capoeira Angolanın kurucusu)

Konu ile ilgili farklı sorularınız olursa bu yazıya yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.