Çocuklar için Capoeira

//Çocuklar için Capoeira
Çocuklar için Capoeira 2017-09-17T23:14:22+00:00

capoeira-cocuklar

Çocuklar ve Capoeiracapoeira-çocuk kursları

Capoeira Dans, Müzik, Savunma Sanatı, Akrobasi ve Felsefi ögeleri bir arada sunar ve bu da Capoeira’yı diğer savunma sanatlarından ayıran eşsiz bir spor ve sanat dalı yapar.

Çocuk gelişiminde çok iyi bir fiziksel aktivitedir. Çocukların aktif ve interaktif olmaları için onları teşvik eder ve ve bunu yaparken de eğlenmelerini sağlar.  Düzenli olarak Capoeira yapan çocuklarda fiziksel ve mental gelişimin faydaları belirgin şekilde görülür.

Görsel estetiğin ve eğlencenin yanısıra Capoeira çocuk gelişimi için çok verimli bir spordur. Capoeira denge gelişimi, koordinasyon, genel kondisyon seviyesinin gelişimi, esneklik, ve ritim duygusunun gelişmesini sağlar. Capoeira’nın müziksel boyutuyla çocuklar kendilerini daha rahat hissederler ve egzersiz yapmaya daha hevesli olurlar.

Capoeira kendine güveni birey olmayı, küçük bir grubun ve dünya çapında bir ailenin üyesi olma kimliğini kazandırır.

Capoeira’nın çocuk gelişimi faydalarına ek olarak Capoeira; oyunla ve eğlenceli şekilde çocuğun kendini ifade ederek kişilik gelişimine katkıda bulunur.

[message_box title=”Çocuğunuza bir hediye verin ve Capoeira ile tanıştırın! ” color=”green”]

Instrutor Dobrão (Hakan Karaağaç) eğitmenliğinde Çoucuklar için Capoeira kursu 31 Temmuz 2017’de saat 18:30’da başlıyor. Pazartesi-Çarşamba günleri saat 18:30-19:45 arası verilecek olan kurslarımız Bornova Merkezde Migrosun karşısında Bailamos Dance Akademide olacak.

Ayrıntılı bilgi almak için: 05352541875

[/message_box]

 

Capoeira ve Müzik

Bebe_capoeira_Binlerce yıldır bilindiği üzere müziğin insan gelişimine olumlu etkisi çok büyüktür Capoeirayı da  diğer spor dallarından ayıran en önemli özelliği içerisinde müzik unsurunu bulundurmasıdır. Capoeira oyunu sırasında şarkılar söylenir ve enstrümanlar çalınır.Şarkılar koro ve solo olmak üzere farklı şekillerde ve hızlarda söylenir bu durum çocuklarda temel ritim duygusunun algılanması ve sonrası için de gelişmesini sağlar bu durum bireylerin ilerideki hayatlarında dikkat algılarının artmasını sağlamaktadır. Ayrıca söylenen şarkılar Portekizce olduğu için çocukların yabancı dil öğrenme becerilerinin artmasını sağlar.  Bu enstrümanlar Afrika kökenli çalgılardır. Berimbau, Atabaque(tumba), Pandeiro (zilli tef), Agogo ve reco reco ile Capoeiraya özgü ritimler çalınır ve şarkılar söylenir.Bu enstrümanların farklı kültürlere ait olmasından dolayı çocuklar hem yeni bir kültürü tanımaya hem de sıradışı farklı enstrümanlar çalmayı öğrenirler ve bu şekilde kordinasyon becerileri de artar.

 

Capoeira ve Dans

ne-263-educacao-fisica-capoeira-1Çalan ritimlere ve söylenen şarkılara göre Capoeira oyunu şekillenir. Oynan oyun ritimle uyumlu olmalıdır. Ritim duygusu ve ritme uygun hareketler Capoeira’nın dans kısmını oluşturmaktadır. Bu dans aktivitesi bireyin fiziksel gelişiminde büyük rol oynar. Bireyler fiziksel olarak aktif, sağlıklı, çevik ve enerjik olurlar. Bu durum bireylerin şuanki hayatlarını ve gelecek yaşantılarını olumlu bir yönde etkileyip gelecek nesillerin daha üretken olmalarına yardımcı olur.

Ayrıca Capoeira’nın yanısıra Meculele ve Samba’da dansları da bir çok Capoeiracı tarafından öğrenilir.

Maculele canlı tumba (Atabaque) müziği ve şarkılarla icra edilen  ve dansında Afrika’ya özgü dans hareketlerinin kullanıldığı bir dans türüdür. Kendisine özgü kostümlere ve ekipmanlara sahip olduğu için bir çok yönüyle farklı ve ilgi çekici olmuştur.

Samba, Brezilya’nın meşhur dansıdır ve Capoeiranın içerisinde Samba ritimleri ve dansları da yer almaktadır bu da Capoeiranın yine bir çok kültürü içeriğinde bulundurmasının ve yapanlara eğlenceli bir ortam sağlamasının olumlu etkisidir.

 

Capoeira ve Savunma Sanatı, Akrobasi

aula-capoeira-para-criancasCapoeira Dünya’daki sıra dışı dövüş sanatlarından bir tanesidir. Capoeira’yı diğer savunma sanatlarından ayıran içeriğinde müzik, dans, akrobasi olmasıdır. Diğer savunma sanatlarının yanı sıra Capoeira katı bir savunma sanatı değildir. Bu durum bireylerin daha özgür düşünüp, sınırları olmayan bir hareket dünyası yaratmalarını sağlar. Capoeira’nın oyuncular arasında bir birlerine doğrudan vurmak yerine hamleler yaparak bir birlerini alt etmeye çalışması bir santranç oyununa benzetilebilir.  Bu da bireylerde bir sonraki hamleyi hesaplama ve ilerisi için planlama yapma yeteneğinin gelişmesini sağlar. Capoeira’nın alt yapısı cimnastik sporunun alt yapısı ile aynı temelli olduğu için aynı zamanda Capoeira yapan kişilerde esneklik, kuvvet, akrobasi yetenekleri büyük gelişim gösterir.

 

Siz de fikrinizi belirtin